Sağlıklı bir bahar diyeti için 7 öneri

Sağlıklı bir bahar diyeti için 7 öneri

Kategori:  Diyet

Sağlıklı bir bahar diyeti için 7 öneri

Kilo kaybınız ayda 3-4 kiloyu geçmesin

Nisan ayında başlayan bahar diyetleri genelde Haziran ayına kadar devam eder. Yaza hazırlanmak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için elbette ki bu süre yeterli değil. 1 ayda sağlıklı bir şekilde verilebilecek kilo miktarı yaklaşık 2-3 kilo civarında. Eğer fazla kilonuz 5-6 kiloysa yaza zayıf girebilirsiniz. Ancak vermeniz gereken kilo daha fazlaysa kendinizi bu zaman dilimine sıkıştırmayın. Çünkü hızlı verilen kilolar hem kalıcı değil, hem de yüksek kan yağları gibi, safra taşı oluşumları, kan şekeri dengesizliği gibi problemlere yol açabilir. 

 

Kahvaltısız evden çıkmayın

Bahar diyetinde aynı sağlıklı beslenme planı içerisinde olduğu gibi güne mutlaka sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı yapılmadığında ilerleyen saatlerde açlık artar ve gün içinde alınan kalori miktarı yükselir. Kahvaltıda peynire mutlaka yer verin. İnek peyniri ya da dil peyniri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yumurta, tam buğday ekmeği, mevsime göre yeşillikler, domates ve salatalık da kahvaltıda olması gereken yiyecekler arasında yer alır. Tüm bu besinler sayesinde güne yeterli miktarda protein ve posayla başlayabilirsiniz.

 

Ara öğünlerde meyvenin yanında süt için

Ara öğünleri ihmal etmeyin. Günde 3 ara öğün yapsanız da en önemli olanların ikindi ve gece ara öğünleri olduğunu unutmayın. İkindi ve gece hipoglisemisi denilen bir gerçek var. Özellikle ikindi saatinde abur cubura eğiliminiz artar. Çünkü bu saatlerde vücut şekere ihtiyaç duyup alarm verir. Bu öğün ne kadar düzgün alınırsa akşam da saldırır tarzda yemek yeme ortadan kalkar. Geceden sabaha kadar olan uzun süreçte kan şekeriniz düşebilir ve siz bunu fark etmezsiniz. Bu nedenle de gece ara öğününüzü sağlıklı yiyeceklerle geçirmelisiniz. Ara öğünlerde meyve tüketebilir, yanına da süt-yoğurt-ayran-peynir gibi bir protein grubunu dahil edebilirsiniz. Protein grubunu eklemeniz tokluk süresini uzatarak şeker dengesine katkı sağlar.

 

Günde en az 6 bardak su için

Büyük su bardaklarıyla günde en az 6 bardak su içmelisiniz. Sıcaklığın yükselmesiyle birlikte vücuttaki ödem sorunları da artar. Bu sorunun önüne geçebilmek adına yemekleri az tuzlu olarak yiyin, yeterli miktarda su için ve ıspanak, pazı gibi ödem atmaya yardımcı sebzeleri tüketin.

 

Bol lifli yiyecekler yiyin

Diyet yaparken birçok kişinin yaşadığı önemli sorunlardan biri kabızlık. Kabızlığın önüne geçebilmenin en önemli kuralı ise bol lifli yiyecekler tüketmek. Patates hariç tüm sebzeler iyi birer lif kaynağı, vitamin ve mineral deposu. Lifli yiyeceklerin ayrıca bağışıklığı kuvvetlendirici ve doygunluk hissini artıcı özellikleri bulunur. Esmer ekmek gibi tahıl ürünleri, kuru baklagillerle, meyve ve sebzeler posadan zengin yiyecekler grubunda yer alır.

 

Meyvelerden çilek, erik ve armudu tercih edin

Meyvelerde ise düşük glisemik indeksli olanları tercih etmelisiniz. Yani vücutta şeker dengesini daha iyi sağlayan meyveleri. Açlık ve tokluk şekerleri ne kadar dengeli olursa kilo vermek de o kadar rahat hale gelir. Armut, kuru erik, kuru kayısı, kivi, çilek ve erik gibi meyveler şeker dengesini sağlayan meyveler arasında yer alır. Ancak ne olursa olsun miktarlarını da abartmamak gerekir. Günde ortalama 2-3 porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

 

Günde 2 öğün mutlaka sebze yiyin

Diyet yaparken yeterli miktarda vitamin ve mineral almak gerekir. Sebze de önemli bir vitamin ve mineral kaynağı. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır ve ödem attırmaya yardımcı olur. Önemli bir lif kaynağı olan sebze bu özelliğiyle bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Tüm bu nedenleri göz önünde bulundurarak diyet yaparken günde 2 öğün sebzeyi salata veya pişmiş olarak tüketmeniz gerekir.

Yazar: Site Yöneticisi

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir