30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan milli bir bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır.

Kurtuluş mücadelesinde işgalci devletlere karşı Türk ordularının elde ettiği büyük bir başarı olan 30 Ağustos Zafer Bayramı, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırılmıştır. 30 Ağustos zaferi Türk ordusunun tarih sayfalarına yazdırdığı müthiş bir direniş ve esaret altında yaşamama mücadelesinin son noktası olmuştur. Önemlidir çünkü milletleri millet yapan geçmişindeki beraberlik mücadelesidir.

Türk milleti öyle bir millettir ki tarih açıp tarih kapatan, düşmanının bayrağına dahi saygı duyarak ayaklar altında ezilmesine müsaade etmeyen, çarpıştığı cephede düşmanı ile aynı safta namaz kılan, ölüm eşiğinde olan düşmanına su ikram eden, eliyle onu gömen yüce bir millettir. Bu topraklar hiç de kolay şartlarda alınmadı ve bizim olan vatan başkaları tarafından işgal edilmiş olup zorlu mücadelelerle geri alınmıştır.

Kadın Kalbine Hanımeli olarak bizler de; tüm ulusumuzun ve halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’ mızı kutlarız. Unutmayalım ki;

İNANILARAK YAPILAN İŞLER ZAFERLE SONUÇLANIR…

Yazar: Site Yöneticisi

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir