İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Kategori:  Kan Basıncı

İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Kalp hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi, kan basıncının düşürülmesi gibi hayati öneme sahip durumlar, hekimin önerdiği ilaçların doğru ve düzenli kullanımı ile mümkündür. İlaçlar yanlış kullanıldığında ise etkinlikleri azalır veya yan etkileri ortaya çıkar ve neticede hastalıklar ilerler.

Sık yapılan hatalar nelerdir?

Kalp ve damar hastalıkları ve yüksek tansiyona yönelik ilaçları kullanmak, hasta penceresinden bakıldığında hiç de kolay değildir çünkü her ilacın kullanma talimatı farklıdır ve genellikle çok sayıdaki hapı gün içerisinde almayı unutmamak gerekir. Nitekim Türkiye’nin de içinde bulunduğu 17 ülkede yapılan bir araştırma, kalp krizi ve inme geçiren hastaların yarısına yakınının mutlaka alması gereken 4 ilaçtan hiçbirini almadığını, dörtte üçünün aspirin dahi kullanmadığını göstermiştir.

Nelere dikkat edilmelidir?

1- İlaçlar kesinlikle aksatılmamalı, düzenli bir şekilde alınmalıdır. İlacın önerilen dozu ve kullanım saatine uyulmalıdır
2- İlaç kullanırken beraberinde sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri de uygulanmalıdır. Egzersiz ve diyetler aksatılmamalı, alkol, sigara ve dumanından uzak durulmalıdır.
3- Kalp ve damar hastalıklarına yönelik ilaçlar, birçok başka ilaçla etkileşime girebileceğinden yeni bir ilaç kullanmadan önce hekime danışılmalıdır.
4- İlaçların besinlerle, alkol, kahve, greyfurt suyu gibi içeceklerle etkileşebileceği akılda tutulmalıdır.

Pratik öneriler neler olabilir?

1- Kullandığınız ilaçların isim, doz ve alınma saatlerini liste yapın!
Bu listenin, her doktor başvurusunda yanınızda olması, yeni bir ilaç başlanırken, benzer veya etkileşime girebilecek bir ilacın reçete edilmesini önleyecektir.
2- İlaçlarınızı almayı unutmamak için bir yöntem geliştirin!
İlacı günlük bir aktivite (yemek, diş fırçalama gibi) sırasında almak, ilacın kullanım saatine alarm kurmak veya yakınlarınızdan size hatırlatmalarını istemek, başarılı yöntemlerdendir.
3- İlaçlarınızın yedeklerini yanınızda bulundurun!
Böylece ilacınız kötü bir sürpriz yapıp siz farkında olmadan bittiğinde, eczane eczane dolaşmanıza gerek kalmadan yedeğini kullanabilirsiniz.
4- İlaçlarınızın olası yan etkilerini öğrenin!

İlaçlarınızın prospektüs bilgilerini okuyarak, eczacı ve hekiminizle konuşarak ilaçlarınızı kullanırken görülebilecek yan etkileri öğrenmek çok önemlidir. Yan etkilerin birçoğu önemsiz olmakla birlikte, hayatı tehdit edecek kadar ciddi advers olaylar da görülebilir. Konu hakkında bilgi sahibi olursak, doktorumuza danışmamız da kolaylaşacaktır.

İlaçların hekimin önerdiği şekilde kullanılması, olası yan etkileri azaltmak için iyi bir yöntemdir. Örneğin gastrointestinal irritasyon etkisi olan ilaçların, yemeklerle birlikte veya sonra kullanılması; ilaç etkileşimi olan durumlarda etkileşecek ilaçları kullanmamak veya ilaçların saatlerini ayarlamak, besin etkileşimi varsa bu besinleri dikkatli tüketmek alınabilecek önlemlerdendir.

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir