Kan Basıncını Düşürmenin 7 Etkin Yolu

Kan Basıncını Düşürmenin 7 Etkin Yolu

Kategori:  Kan Basıncı

Kan Basıncını Düşürmenin 7 Etkin Yolu

Hipertansiyonu tetikleyen unsurlar nelerdir?

Halk arasında tansiyon yükselmesi olarak da bilinen hipertansiyonun nedeni halen net olarak bilinmiyor. Ancak ilerleyen yaş, menapoz, doğum kontrol hapı kullanılması, stres, sigara ve alkol kullanımı, obezite, hareketsiz yaşam tarzı ve yoğun stres gibi durumlarda hipertansiyona daha sık rastlanıyor. Ülkemizde kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık olup, yaklaşık her 3 hanımdan 1’ini etkiliyor.

Hipertansiyon tedavi edilmezse ne olur?

Genelde belirti vermeyen veya hasta tarafından ciddiye alınmayan hipertansiyon, sinsi bir katile dahi benzetilebilir. Çünkü tedavi edilmediğinde kalp krizi, kalp yetmezliği, inme, aort yırtılması, anne ve bebek açısından tehlikeli gebelik, böbrek yetmezliği, görme problemleri ve hatta ölüme yol açmaktadır. İşin umut verici yanı ise bu sinsi düşmanın teşhis ve tedavisinin zor olmamasıdır.

Kan basıncını düşürmek için 7 etkin yol nedir?

Hipertansiyonu olan bir kişinin öncelikle bazı yaşam tarzı değişikliklerini düzenli olarak hayatına adapte edebilmesi gerekir. Bunların başında tuz alımının azaltılması; bira, likör, şarap gibi alkollü içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçılmaması ve sigaranın bırakılması gelmektedir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak da bir o kadar önemlidir. Amerikan Kalp Cemiyeti kan basıncını düşürmeye yönelik haftalık 75 dakika kuvvetli veya 150 dakika orta kuvvetli egzersiz yapılmasını önermektedir.

Yapılan araştırmalarda, hipertansiyonu olan hastaların kan basınçlarını dengelemek için şu 7 hususa da dikkat etmeleri gerektiği belirtilmiştir:
1- Sessiz bir ortamda akvaryumdaki balıkları izlemenin, stresi azaltarak kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.
2- Yürüyüş, zıplama, tempolu ve yavaş koşu gibi aerobik egzersizler kan basıncını düşürürken, vücut hatlarını da düzgünleştirir, özellikle karın bölgesini inceltir. Bu egzersizlerin haftanın hemen her günü en az 30 dakika süre ile yapılması amaçlanmalıdır. Gün içerisine bölünmüş 10’ar dakikalık 3 seans egzersiz, 1 defada yapılan 30 dakikalık egzersizle eşdeğer fayda sağlar.
3- Eklem iltihabı (artrit) nedeniyle yürüyüşü kısıtlı olan hastalarda denize veya havuza dalmak, kan basıncını düşürmek için iyi bir alternatiftir.
4- Günlük olağan ev işleri, aktif kalmak için iyi bir yöntemdir. Merdivenleri yürüyerek çıkmak, yerleri silmek, sofra hazırlamak, bahçe işleriyle uğraşmak, arabayı uzağa park edip geriye kalan mesafeyi yürümek gibi aktiviteler ile hareketsiz yaşam tarzından uzaklaşmak mümkündür.
5- Badminton, tenis, basketbol gibi sporlar aile fertleri ve arkadaşları bir araya getirerek sosyal kaynaşma, mutlu ve zinde hissetmeyi sağlar.
6- D vitamini, kan basıncını düşürmede rol oynamaktadır. Güneşin bu yararlı etkisinden faydalanabilmek için, zararlı etkilerinin en az düzeyde olduğu sabah erken saatlerde veya gün batımındaki egzersizler faydalı olacaktır.
7- Çeşitli yoga ve meditasyon yöntemleri ile stresi azaltmak, kalp atışlarını düzenlemek ve kan basıncını düşürmek mümkündür.

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir