Kalp Krizi Risk Hesaplama

Kalp Krizi Risk Hesaplama

Risk Faktörü Cevabınız Puan Nisbi Risk
Cinsiyet: Erkek Kadın  
Yaş: Yıl  
Sigara: Evet Hayır
Diyabet: Evet Hayır
Kan Basıncı: / mm Hg
mg/dl
HDL Kolesterol: mg/dl
 
   

 

 
Toplam Puan: = % 10 yıl içindeki kalp risk oranı
Ortalma 10-yıllık risk = % (sizin yaş grubunuzdaki diğer kişiler için)
Düşük 10-yıllık Risk = % (sizin yaş grubunuzdaki diğer kişiler için)

Kalp hastalığının sebepleri ve kalp hastalığı riskinin hesaplanması çağdaş tıbbın önde gelen araştırma konusudur. Sebepleri belirlemek ve riskin hesaplanabilmesini sağlamakta, ABD'nin Massachussetts Eyaleti'ndeki Framingham'da yapılan bir araştırmanın sonuçları önde gelen kaynaklardan biridir. Framingham'da 5 127 yetişkin 14 yıl boyunca izlendi. Kan yağları (kolesterol), tansiyonları, sigara alışkanlıkları ve diğer verileri kaydedildi. Yıllar içinde bunlardan kalp krizi, kalpten kaynaklanan göğüs ağrısı ve benzer kalp hastalıkları geçirenlerle geçirmeyenler arasındaki farklar istatistik açıdan incelendi. Sonuçta elimize, bir insanın gelecekteki belirli bir süre içinde kalp hastalığı geçirme ihtimalini hesaplamamızı sağlayan istatistik metotlar geçti.

Bu metotlardan birini sizler için bu sayfaya aldık. Aşağıdaki kutularda istenen bilgileri girerseniz, önümüzdeki on yıl içinde kalp hastalığı geçirme ihtimalinizi hesaplayabilrsiniz. Sizin risk sonucununuzun, Framingham'daki 5127 kişinin ortalamasına ve içlerindeki en sağlıklılara göre nereye düştüğünü de görebilirsiniz.

Bu hesap makinesiyle yapabileceğiniz ilgi çekici bir iş daha var: Risk unsurlarınızı azalttığınızda hasta olma ihtimalinizin nasıl azalacağın da görebilirsiniz. Meselâ sigara içiyorsanız, bıraktığınız takdirde sonucu hesaplayabilirsiniz. Veya kolesterolünüzü düşürdüğünüzde veya iyi kolesterolü (HDL'yi) yükselttiğinizde hastalık ihtimalinin değişimini görebilirsiniz.

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir