Hipertansiyonu Engelleyen Sihirli Formül Annelerin Elinde

Hipertansiyonu Engelleyen Sihirli Formül Annelerin Elinde

Kategori:  Hipertansiyon

Hipertansiyonu Engelleyen Sihirli Formül Annelerin Elinde

Hipertansiyon, insan sağlığını tehdit eden önemli bir sağlık problemi. Yapılan araştırmalar, hipertansiyon gelişiminde ta çocukluk hatta bebeklik dönemindeki beslenmenin etkili olduğunu gösteriyor. Bu konuda yapılan üç önemli araştırmanın sonuçları çocukları ve bebekleri hayatlarının erken döneminden itibaren doğru beslenmenin ileri yaşlarda hipertansiyon gelişimini ciddi oranlarda azaltacağını hatta engelleyebileceğini gösteriyor. Bu beslenmenin nasıl olacağına gelince, ilgili çalışmaları özetleyerek aktaracağım.

1. Yenidoğan döneminden itibaren bebeklere hiç tuz verilmemesi gerekiyor. Almanya’da Dr JM Geleijnse’nin yaptığı araştırmada, bebeklik döneminde tuzsuz mama verilen çocuklar, 15 yıl izlendiğinde normal tuzlu mama ile beslenenlere göre daha düşük kan basıncına sahip oldukları görüldü.

2. Finlandiya’dan Dr H. Niinikoski tarafından yapılan çalışmada ise, 7 aylıktan 15 yaşa kadar izlenen çocuklarda düşük oranda doymuş yağ (tereyağ vb hayvansal yağlar) içeren beslenme verilen çocukların normal beslenen çocuklara göre kan basıncının daha düşük olduğu saptandı. Araştırıcılar, özelikle ailesinde hipertansiyon öyküsü olan çocukların bebeklik döneminden itibaren en az 15 yaşına kadar doymuş yağlardan mümkün olduğunca az beslenmesi gerektiğini vurguladılar.

3. İngiltere’den Dr R.M.Martin’in yaptığı bir başka çalışmada ise anne sütü ile beslenen bebeklerin 7,5 yıllık izleminde anne sütü almayanlara göre tansiyonlarının daha düşük olduğu saptandı.

Bu üç çalışmanın sonucunda, bebeklikten itibaren beslenmenin kan basıncına olan etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış oldu. Özetlemek gerekirse anne sütü ile çocuklarımızı ne kadar çok beslersek, ilerde tansiyon hastası olma olasılıklarını azaltıyoruz. Öte yandan yenidoğan döneminden itibaren tuzsuz mama verilmesi ve ergenlik dönemine kadar doymuş yağların az tüketilmesi de ileride hipertansiyon hastası olmalarını engellemekte. Üstelik, böyle bir diyet ne kadar erken başlanırsa o derecede alışması kolay oluyor.

Anneler, unutmayın çocuklarınızın ileride tansiyon hastası olmasını önlemek elinizde. Onları, tuzsuz besleyin ve daha az doymuş yağ yedirin. Hele ki ailenizde kalp hastalığı veya hipertansiyon öyküsü varsa çocuklarınız kurtarmak için onları mutlaka doğru beslemelisiniz.

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir