SİYAH IRKTA HİPERTANSİYON

SİYAH IRKTA HİPERTANSİYON

Kategori:  HİPERTANSİYON VE KOMORBİDİTELER

Siyah ırkta hipertansiyonun sıklığı ve mortalitesi beyazların iki katıdır. Ölümlerin büyük kısmı kalp veya böbrek yetersizliği sonucunda ortaya çıkar. Siyah ırkta hipertansiyonun gelişme yaşı da daha erkendir. Hipertansiyonlu siyahlarda renin seviyeleri daha düşüktür, hipertansiyon tuza daha hassastır ve hipertansiyon da tedaviye daha dirençlidir.

Hipertansiyonlu siyahlarda kan basıncı düzeylerinin 140/90 yerine 130/80 mmHg veya altına çekilmesi daha yararlıdır. Bu durum, bu kişilerde diyabet, kalp hastalığı veya böbrek hastalığı varsa daha da önemlidir. Hipertansiyon tuza duyarlı olduğu için tuz kısıtlaması ve yaşam tarzı değişiklikleri büyük önem taşımaktadır.

Tedavide kalsiyum kanal blokerleri ve diüretikler, ACE inhibitörleri veya AII reseptör blokerlerinden daha önceliklidir. Tedaviye en az iki ilaç kombinasyonu ile başlanmalı ve bunlardan biri diüretik olmalıdır. Ancak, diyabet, böbrek yetersizliği, proteinüri veya kalp yetersizliği varsa tedaviye ACE inhibitörleri veya AII reseptör blokerleri eklenmelidir.

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir